wwwopisOśrodek Wczasowy „Mierzeja” usytuowany jest w samym sercu Mierzei Wiślanej, która stanowi piaszczysty wał długości ok. 60 km i szerokości od 600 m do 2 km na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Rozciąga się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie, oddzielając Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Jeszcze kilka wieków temu w miejscu obecnej mierzei znajdował się łańcuch wysp. Obecnie Mierzeja Wiślana uważana jest za najmłodszy fragment lądu należący do terytorium Polski. Na zalesionych wydmach znajdują się 4 rezerwaty przyrody: Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie oraz Buki Mierzei Wiślanej. Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi znajduje się rezerwat kormoranów czarnych. Sama Mierzeja Wiślana od Sztutowa do miejscowości Piaski stanowi Park Krajobrazowy.

wwwopis2

Sztutowo to duża wieś w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Znajduje się tu siedziba sołectwa oraz rzymskokatolicka parafia św. Wojciecha, która ma swoją świątynię w dawnym kościele baptystów, wzniesionym w latach 1860–1878.

Początkowo Sztutowo było osadą rybacką w państwie książąt wschodniopomorskich, później, od połowy XIII wieku, pozostawało w rękach Krzyżaków, by po wojnie 13-letniej przejść we władanie Gdańska. Pod koniec XVIII wieku była to na mierzei największa osada, licząca ponad 130 zabudowań (dla porównania: Stegna miała ich 79, Jantar 75, a Kąty Rybackie zaledwie 26). Po I rozbiorze Polski w 1773 r. Sztutowo zostało zaanektowane przez Prusy i administracji pruskiej podlegało aż do 1919 r., kiedy to znalazło się na terenach należących do Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 r. Sztutowo zostało włączone do III Rzeszy. Podczas II wojny światowej powstał tu pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny: utworzony 2 września 1939 r., istniał do 9 maja 1945 r. W wyniku II wojny światowej wieś została przyłączona do Polski, a dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. Dziś na terenie obozu funkcjonuje muzeum KL Stutthof.

Obecnie Sztutowo jest spokojną i urokliwą miejscowością, której mieszkańcy zajmują się rybołówstwem oraz agroturystyką. We wsi znajdują się dwa przystanki Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz czynny drogowy most zwodzony na Wiśle Królewieckiej. Warto przypomnieć, że we dworze dzierżawców, tzw. Amtmanów, w 1716 r. gościem był car Piotr Wielki, a jednym z jego mieszkańców miał w przyszłości zostać słynny filozof Artur Schopenhauer, urodzony w 1788 r. Gdańsku, który tutaj spędził pierwszych pięć lat swojego życia.

wwwopis3

Stegna to malownicza miejscowość położona zaledwie 3 km od Ośrodka Wczasowego „Mierzeja”. Położona na prastarym bursztynowym szlaku przyciąga corocznie wielu turystów. Gmina Stegna odróżnia się od wszystkich pozostałych gmin żuławskich charakterystyczną architekturą. Spacerując po stegnieńskich uliczkach, napotkamy żuławskie domy podcieniowane oraz zabytki techniki związane z koniecznością regulacji licznych cieków wodnych i zabezpieczenia obszarów nisko położonych przed powodziami. Najcenniejszym zabytkiem Stegny jest kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pochodzący z końca XVII w. W kościele corocznie odbywa się letni Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Biorą w nim udział muzycy z całego świata.

 

 

 

wwwopis4Krynica Morska jest znanym kurortem, oddalonym 18 km od Ośrodka Wczasowego „Mierzeja”. Jest tu ogromna baza noclegowa i gastronomiczna. Po stronie Zalewu Wiślanego znajduje się molo, przystań rybacka, jachtowa oraz żeglugi pasażerskiej. Kursujące tam statki pasażerskie oferują wycieczki do Fromborka, Elbląga i Kaliningradu. Oprócz licznych imprez sezonowych ogromną atrakcją Krynicy Morskiej jest latarnia morska, wydma Wielbłądzi Garb oraz… liczne stada dzików, spacerujących ulicami tego niewielkiego miasteczka. W przyszłości Krynica Morska ma szansę na uzyskanie statutu uzdrowiska ze względu na występowanie na tych terenach wód mineralnych chlorkowo-siarczanowo-magnezowo-sodowych, bromkowych, jodkowych, borowych, hipotermalnych, które idealnie nadają się do celów leczniczych i rekreacyjnych.

Kąty Rybackie znajdują się w gminie Sztutowo, w  odległości 2 km od Ośrodka Wczasowego „Mierzeja”. Warto tam wybrać się na wycieczkę przyrodnicząwwwopis5 do rezerwatu kormoranów. Rezerwat stanowi ostoję dla ponad 700 kormoranów. Ptaki te żywią się rybami, których zjadają do pół kilograma dziennie. W Kątach Rybackich znajduje się bogata baza gastronomiczna, gdzie można spróbować świeżej ryby prosto z Zalewu Wiślanego czy Bałtyku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJantar to znana już od XIII wieku osada rybacka. Nazwa wywodzi się z języka litewskiego, w którym jantarem nazywano bursztyn. Jantar znajdował się na słynnym Bursztynowym Szlaku, znanym już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do dnia dzisiejszego przez pół roku, od listopada do kwietnia, trwają tu bursztynowe żniwa, a od 1999 roku w Jantarze odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody przyciągają śmiałków zarówno z Polski, jak i z całego Świata. Z Ośrodka Wczasowego „Mierzeja” do Jantaru jest tylko 6 km.

 

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Malbork. W odległości 40 km od Ośrodka Wczasowego „Mierzeja”, usytuowany na prawym brzegu Nogatu, wznosi się największy w Europie średniowieczny zamek, zbudowany z cegły. Budowany w kilku etapach, od 1280 r. do poł. XV w., przez zakon krzyżacki, był siedzibą władz zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. W 1286 na południe od zamku lokowano miasto Malbork (Stare Miasto), którego mury miejskie sprzężono z murem obronnym zamku w jednolity system obronny. W 1388 na wschód od zamku założono Nowe Miasto. W latach 1626–1635 miasto i zamek otoczono wałem fortecznym z bastionami. Był prawdziwie niezdobytą twierdzą, na którą składały się: czworoboczny Zamek Wysoki, z dziedzińcem otoczonym krużgankiem, kościołem Najświętszej Maryi Panny z kaplicą grobową św. Anny oraz wieżami Kleszą i Wróblą, Zamek Średni, z rozległym dziedzińcem, oddzielonym od Zamku Wysokiego murem i fosą, kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim, Refektarzem Zimowym i wieżą Kurzą Nogą, oraz Zamek Niski czyli tzw. Przedzamcze, z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca oraz szeregiem zabudowań gospodarczych. Poważnie zniszczony w 1945 r., ponownie rekonstruowany od 1947 r.; w 1949 r. wpisany do polskiego rejestru zabytków, w 1997 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Frombork, zwany „klejnotem Warmii”. Warto wybrać się tam na wycieczkę promem z Krynicy Morskiej. Był miejscem pracy, życia i śmierci Mikołaja Kopernika. Centralnym punktem miasta jest Wzgórze Katedralne (dostępne dla zwiedzających przez cały rok). Kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego zaliczany jest do najwyższej klasy światowych zabytków, w jego skład wchodzą: średniowieczna katedra, pałace biskupie, kurie kanoniczne, mury obronne, wieże i baszty. W obrębie Wzgórza Katedralnego znajduje się też wieża dzwonnicza, zwana po tocznie Wieżą Radziejowskiego. Wewnątrz wieży mieści się jedno z najlepszych polskich planetariów oraz wahadło Foucaulta – przyrząd umożliwiający naoczną obserwację ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Z tarasu widokowego na szczycie wieży (70 m n.p.m.) rozpościera się rozległy widok na okolicę Fromborka oraz Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną.

 

Trójmiasto. Z Ośrodka Wczasowego „Mierzeja” jest tylko 50 km do Trójmiasta, jednego z najważniejszych ośrodków przemysłowych, naukowych, turystycznych i kulturalnych w kraju.

Gdańsk. Wizytę w Trójmieście warto rozpocząć od odwiedzenia Gdańskiej Starówki nad Motławą. To miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur i zamorskich kontaktów handlowych. W XVI w. Gdańsk był największym i najbogatszym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, które posiadało prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz kolebkę „Solidarności”, która zapoczątkowała upadek komunizmu w Europie Środkowej. Tutaj też odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif, a doroczny Jarmark Dominikański przyciąga rzesze turystów.

Po drodze do Sopotu, ponad stuletniego nadmorskiego kurortu z tradycjami, warto zatrzymać się w Oliwie, by zwiedzić bazylikę archikatedralną. Wewnątrz katedry znajdują się 23, głównie barokowe i rokokowe, ołtarze o ogromnej wartości historycznej. Słynne wielkie organy oliwskie zaprojektował i zbudował w latach 1763-1788 o. Johann Wilhelm Wulff na zlecenie opata Jacka Rybińskiego. W owym czasie były to największe organy w Europie i prawdopodobnie na świecie: posiadały 83 głosy (5100 piszczałek), 3 manuały (Hauptwerk, Oberwerk, Kronwerk) oraz 14 miechów klinowych. Tzw. prospekt organów ozdobiono rzeźbami w stylu rokokowym i wyposażono w czynne do dziś ruchome elementy. Słuchając muzyki, możemy obserwować tzw. orkiestrę anielską: poruszające się anioły z dzwonkami i trąbkami, krążące gwiazdy i słońca.

Gdynia, nowoczesne ogniwo trójmiejskiej aglomeracji. Na mocy ustaleń traktatu wersalskiego 10 lutego 1920 r. Polsce przyznano 140 km wybrzeża. Rozpoczął się nowy okres w dziejach Gdyni, która z inicjatywy ówczesnego ministra przemysłu i handlu, inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, stała się miejscem budowy portu morskiego i w ciągu zaledwie dwóch dekad niepodległości z małej wioski rybackiej przekształciła się w nowoczesne miasto, które w 1939 r. zamieszkiwało blisko 130 tys. osób. Już w sierpniu 1923 r. przypłynął do Gdyni pierwszy pełnomorski statek, SS/Kentucky pod banderą francuską. Kolejne realizacje etapów budowy portu doprowadziły do powstania portu towarowego, rybackiego i pasażerskiego oraz stoczni. W 1930 roku uruchomiono pierwszą regularną linię pasażerską Gdynia-Nowy Jork. Gdynia stała się największym portem na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków, a zarazem najnowocześniejszym portem w Europie. W Gdyni warto również zajrzeć na słynny Skwer Kościuszki, by zwiedzić Akwarium czy cumujące przy nabrzeżu „Dar Pomorza” i ORP „Błyskawica”. Godne uwagi są także muzea: Emigracji, Marynarki Wojennej, Miasta Gdyni, Motoryzacji.

Turystyczny hit lata na Pomorzu. Przekop Mierzei Wiślanej cieszy się ogromną popularnością. Tysiące turystów na mostach i jednostek w śluzie. Od połowy czerwca, w soboty, kursuje z Gdyni do przekopu statek pasażerski Żeglugi Gdańskiej (rejsy odbywać się będą do końca wakacji). Miejsce łączące Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany chętnie odwiedzają także i „lądowi” turyści. Deptaki, zwłaszcza w czasie wakacyjnych weekendów, wypełniają spacerowicze. Dodajmy, po obu stronach Zalewu Wiślanego znajdują się przystanie i mariny żeglarskie (m.in. w Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Fromborku czy Tolkmicku) gotowe do przyjęcia jachtów z turystami na pokładach.